Výstroj pejska pro cvičení a hry
V naší Psí školičce se snažíme, aby se psi i lidé cítili dobře, pohodlně a klidně. Přesto potřebujeme pro výcvik nějaké pomůcky, především proto, abychom všem účastníkům zajistili bezpečí, a pak také proto, abychom celou hodinu nestrávili honěním momentálně nedisciplinovaného žáka po sadu.
Jakou výstroj by tedy pejsek měl mít s sebou na hodinu?
1. Obojek - látkový nebo kožený, pevný, nestahovací
Rozhodně nebudete potřebovat „škrťák", ostnatý ani elektrický obojek, takové věci do naší školičky nepatří. Pokud s takovou „výstrojí" přijdete opakovaně, je pravděpodobné, že vás paní učitelka vykáže a budete se muset s naší školičkou rozloučit.
Polostahovací obojek nebo martingal se používat může (obvyklý je hlavně u chrtů), zákaz platí na obojky, které se stahují neomezeně (nemají zarážku). Pokročilí, kteří nosí běžný řetízkový obojek, ho jen nesmí mít zapnutý na stahování.
Pokud používáte ohlávku, sundejte ji pejskovi hned při začátku hodiny. Domluvte se přímo s paní učitelkou, jestliže ohlávku potřebujete při nácviku chůze u nohy. Při jiném výcviku, překážkách, hrách, volném běhání a podobně nemá ohlávka na vašem psovi co dělat.
2. Postroj
Doporučuji především pro malá plemena, ale klidně ho mohou nosit všichni. Je praktičtější pro přidržení psa cizí osobou, případně přidržování na překážce. Pokud pes táhne, nehmoždíte mu krk, spadne-li z kladiny, udržíte ho (tedy alespoň toho malého ☺) jako parašutistu.
3. Vodítko - pevné, krátké (délka taková, aby bylo prověšené, když máte psa u levé nohy a vodítko držíte v pravé ruce). Navíjecí vodítko je dobré na vycházky, ale pro práci se psem se nehodí, protože se špatně drží, a navíc je jeho použití v přítomnosti jiných psů a lidí nebezpečné.
4. Dlouhé vodítko - stopovací šňůra, ale lepší je popruh s karabinou, klidně 10 m dlouhý.
Nemusíte ho mít povinně, ve školičce je vždy nějaké na půjčení. Používáme ho pro nácvik přivolání, případně kontrolu chování při větší vzdálenosti od páníčka.
5. Náhubek - plastový, kovový
Na nákup náhubku vezměte psa s sebou do obchodu, abyste mu mohli náhubek vyzkoušet. Měl by být dostatečně velký na to, aby v něm pes otevřel tlamu, vystrčil jazyk a mohl se chladit. Pokud víte, že ho pes bude nosit i delší dobu, doporučuji náhubky kovové, ve kterých se pes může i napít a můžete ho v něm i odměnit. Pro kratší nošení (do MHD) stačí i plastový, ale rozhodně ne takový, který psovi uzavře tlamu (textilní na suchý zip).
Všichni psi by se měli v naší školičce naučit nechat si nasadit náhubek a klidně ho nosit. Paní učitelky vám vysvětlí, jak na to, aby se psi nebáli a nevztekali. Umět nosit náhubek bude pes potřebovat ne jen na některé zkoušky, ale i při cestování dopravou, při společných hrách dospělých psů (kvůli bezpečnosti) a například i při některých ošetřeních veterinářem, pokud se váš pes brání zuby.
Noste ho s sebou do každé hodiny. Máte-li štěně nebo psa s atypickým tvarem hlavy, domluvte se na náhubku přímo s paní učitelkou.
Do chrtích hodin je náhubek povinný pro všechny chrty, bez něj nemůžeme nechat pejsky proběhnout.