Jak přežít Vánoce se psem
Sníh
Většina psů má sníh ráda - alespoň ten první. Je to přece legrační, jedlá vrstva, která se práší na všechny strany a studí do čumáčku. Přináší s sebou ale také několik nepříjemností: lepí se na tlapky, kde může vytvořit zledovatělé kuličky, které si pak pejsek snaží vykusovat. To je ovšem nebezpečné, stejně jako polykání sněhu při hře, protože kousek ledu v žaludku může způsobit u psa průjem či zvracení, v horším případě až zánět žaludku. Neměli byste proto pejskovi dovolit, aby si sníh nebo zmrazky z nohou obíral sám, musíte mu s tím pomoci - třeba tím, že mu srst mezi polštářky na tlapkách vystříháte.
S prvním sněhem a ledem se také začínají chodníky a silnice sypat pískem a solí, která je ke psím tlapkám velmi agresivní. Většinou, pokud bydlíte ve městě, se ovšem posolenému chodníku vyhnout nemůžete. Co s tím? Po každé procházce je třeba pejskovi tlapky důkladně umýt pod tekoucí vlažnou vodou, abyste vymyli i sůl, která se mohla dostat mezi prsty. Při té příležitosti se zbavíte i případných zledovatělých kuliček, u psů s delší srstí spláchněte i sněhové koule nachytané na srst na nohách. Pejska důkladně osušte a tlapky ošetřete (prodává se speciální krém na tlapky nebo olejíček, ale stačí i Indulona, vazelína nebo obyčejný jelení lůj). Dají se také pořídit botičky, které jsou vhodné, pokud by se na tlapkách už objevila rána.
Je třeba také mít na paměti to, že ve sněhu pes rychleji prochladne, takže procházky by měly být kratší, ale o to aktivnější, aby se pes zahřál alespoň pohybem. On takový pohyb ve vysokém sněhu je totiž také vynikající procvičení celého těla. Pokud máte zimomřivého pejska, je vhodné pořídit mu obleček spíše typu kombinézy (aby zakrýval celé bříško); kabátky obvykle zakryjí pouze záda, ale spodek těla, který je v kontaktu se sněhem, zůstává holý. U psů umístěných trvale venku musí být zajištěný pelíšek v dostatečně izolované nebo vyhřívané boudě, do které nebude foukat (bouda s předsíňkou). Ideální je použít jako podestýlku slámu, která dobře saje případnou vlhkost a dá se snadno a často měnit. Je nutné psovi zajistit tekutiny - několikrát denně kontrolovat, jestli voda v misce nezamrzla, a krmení (granule) podávat zalité teplou vodou nebo vývarem, aby byl příjem tekutin dostatečný.
Vánoce
Na štědrovečeních tabulích se objeví tradiční kapr s bramborovým salátem a mnoho majitelů se jistě rozhodne, že svému pejskovi aspoň na Vánoce přilepší něčím od stolu. Ačkoli ryba se zeleninou není ve své podstatě nezdravá (pochopitelně nikoli smažená), pokud pejsek jinak dostává pouze granule, můžete mu takovýmto „přilepšením" způsobit zdravotní potíže - průjem, zvracení. O to zajisté nikdo nestojí, a zejména ne o svátcích. Důvod těchto potíží je ten, že trávicí trakt psa krmeného granulemi je přizpůsoben právě tomuto druhu potravy, a pokud mu najednou předložíte potravu přirozenou (vařenou), nedokáže si s ní poradit. Jak to tedy udělat, aby i pes při krmení poznal, že jsou Vánoce?
Podstatné je dát pejskovi neobvyklé potravy jen trošku - například do misky na běžnou dávku granulí přidat lžíci nebo dvě (podle velikosti psa) vařeného rybího masa se zeleninou nasekaného na drobno, případně granule zalít rybím vývarem. Vše by mělo být bez koření a soli, protože to také může psí žaludek podráždit, a z ryby byste měli odstranit větší kosti. Cukroví by pro psy mělo být tabu, zejména to, které obsahuje kakao nebo čokoládu - obojí je totiž pro psy jedovaté! Ale ani jiné druhy nejsou vhodné, protože opět mohou způsobit zažívací problémy. Při té příležitosti bych ráda připomněla, že je důležité cukroví dobře uskladnit - v chladu, temnu a suchu, ale zejména tak, aby se k němu pes nedostal! Můžete však pejskovi upéct speciální cukroví, receptů je na internetu mnoho; třeba tady. Když už se však nějaká dietní chyba stane, první pomoc je následující:
1. Hladovka. Pejskovi ponechte k dispozici jen vodu, případně slabý čaj (pokud jej bude pít). Nesmí dostat ani pamlsky, piškoty, rohlík, prostě nic. Hladovka trvá, dokud nepřejde zvracení, nejdéle však 24 hodin.
2. Dieta. Pokud pes několik hodin nezvracel a je veselý (není apatický nebo se nechová jinak nezvykle), můžete začít pomalu s krmením. V případě jednorázové dietní chyby je možné vrátit se k tomu, čím krmíte obvykle (granule), nebo mu uvařit rýži s libovým kuřecím či rybím masem a mrkví, ale důležité je, aby pejsek dostal malé dávky, zato často. (Například každé 2 hodiny několik granulí nebo 2 lžíce rýže s masem.) Pokud se zvracení neopakuje, dávky se zvyšují a doba mezi nimi prodlužuje, dokud se nevrátíte k běžnému režimu (trvá to několik dní). V případě průjmu můžete pejskovi dát Smectu, a to buď smíchanou s krmením, nebo stříkačkou jako tekutinu přímo do tlamy - dávkování jako pro děti podle velikosti psa.
3. Buď te připraveni. Zjistěte si, kde se v okolí nachází veterinární pohotovost, jakou má váš veterinář ordinační dobu o svátcích, a zapište si telefonní číslo pro případ nouze. Pokud se v čemkoli, co ze psa vychází, objeví krev, jeďte na veterinu. Pokud pes vypadá, že má bolesti, nebo je apatický (nereaguje), jeďte na veterinu. Pokud zvracení nebo průjem (zejména vodnatý) trvá déle než 24 hodin, jeďte na veterinu - hrozí dehydratace. V každém případě si poznamenejte průběh onemocnění (kdy a co zvracel apod.), pro veterináře je to důležité při diagnóze.
Další vánoční nástrahou je stromek. Přestože je to doménou koček, ani někteří psi neodolají lesklým ozdobám a mají nutkání si pohrát s nějakou nízko zavěšenou baňkou či uloupit si čokoládovou figurku (jedovaté, viz výše - a na stromeček je také věšte výše), čímž mohou způsobit zničení stromečku, nebo dokonce požár celého domu. Pozor na veškerý otevřený plamen, jako jsou svíčky nebo prskavky, k těm by pes neměl mít vůbec přístup. Řešením je opět umístění mimo dosah psa. A co dárky? Dát nějaké i pejskovi? Vánoce jsou ideálním okamžikem k pořízení věcí, které pro psa potřebujete - obojek, vodítko, granule. Pokud má pejsek všechny nezbytnosti, můžete mu koupit hračku nebo kostičku z buvolí kůže, která ho zabaví, zatímco budou své dárky rozbalovat lidé. Můžete také k dárku přibalit kousíček voňavé uzeniny a nechat pejska, aby si jej pod stromečkem našel sám - ale pozor, aby pak nezačal zuřivě rozbalovat všechny dárky, včetně toho nového hedvábného šátku pro babičku!
Silvestr
Období kolem Vánoc, a zejména pak Silvestr, je pro psy asi ta nejvíc stresující doba. Důvodem je zábavní pyrotechnika. Petardy a dělbuchy vyvolávají u mnoha psů panický strach. Pokud vašeho pejska čeká první Silvestr a vy ještě nevíte, jak bude na střelbu reagovat, je dobré začít psa už v dostatečném předstihu venku vodit na vodítku. V okamžiku, kdy se pes poprvé setká se střelbou, se tak nemusíte obávat, že se vyleká a uteče. Vaše reakce by při první střelbě měla být lhostejná, neberte psa na ruce ani jej nelitujte, že se lekl - prostě se tvařte, že se vůbec nic neděje. Pejsek z vašeho lhostejného chování získá jistotu, že tenhle nepříjemný zvuk je úplně běžný, a nebude se jej bát. Ne vždy to ovšem funguje.
Pokud se pejsek ran už bojí, můžete zkusit jeho reakci přesměrovat: noste s sebou dostatečně lákavé pamlsky a po každé ráně pejskovi jeden dejte (např. na něj zavolejte „Na!"), případně noste s sebou hračku, kterou pejskovi po výstřelu hodíte. Naučíte jej tak, že výstřel = pamlsek/hračka od páníčka, takže bude mít z každé rány radost. Pokud pejsek nejen že nereaguje na pamlsky, ale ani nechce vycházet ven po setmění, protože očekává střelbu, nedá se nic dělat. (Tedy něco se dělat dá, ale odstranění strachu ze střelby je časově velmi náročná záležitost, která vyžaduje pravidelné a postupné vystavování psa podnětům vyvolávajícím strach, a ani v případě důsledného dodržování režimu není úspěch zaručen.) V případě takto bázlivých pejsků dbejte hlavně na to, aby se pořádně vyvenčili během dne, a večer pak místo jedné dlouhé udělejte dvě nebo tři krátké procházky (jen před dům a zpátky), abyste psa zbytečně nestresovali, ale aby se zároveň dostatečně vyprázdnil.
V případě velmi problematického průběhu reakcí je možné také požádat veterináře, aby vám doporučil pro pejska nějaké uklidňující přípravky. Nikdy pejskovi nedávejte lidské uklidňující léky, pokud vám to nedoporučí veterinář! Organismus psa vyžaduje jiné dávkování. Kromě klasických medikamentů se dají použít také homeopatika nebo Bachovy květové esence, které organismus nezatěžují. Pokud se váš pes petard a ohňostrojů nebojí, máte štěstí. I přesto byste však měli dodržovat několik bezpečnostních opatření, která platí pro všechny majitele psů:
1. Psa v kritickém období (odpovídá zhruba období vánočních prázdnin) voďte vždy na vodítku. Osvědčená jsou navíjecí vodítka, ale může být i dostatečně dlouhá šňůra, aby pes měl možnost přiměřeného pohybu, ale vy jste ho měli stále pod kontrolou.
2. Používejte takový obojek, který si pes nesundá přes hlavu. Je vhodné běžné obojky přitáhnout tak, aby se mezi obojek a krk psa vešel jeden až dva prsty (podle velikosti psa) - tak může pes volně dýchat, ale přitom se z obojku nevyvlékne. V případě psů, kteří se i přesto vyvléknou (třeba chrti), se doporučuje správně nastavený polostahovací (nikoli plně stahovací!) obojek, příp. postroj.
3. Neriskujte ani tehdy, když se váš pes běžně střelby nebojí. Kdykoli se může stát, že mu někdo hodí petardu přímo pod nohy, a to poleká i toho nejklidnějšího psa. Potom stačí jen několik kroků a pes se může ocitnout pod koly auta, nebo pouteče a pak už nenajde cestu zpátky.
Samotný Silvestr je potom na psí psychiku - a to i u psů, kteří se běžné střelby nebojí (mají zkoušky apod.) - takovým náporem, že se dá udělat jen to, že pejskovi umožníte schovat se tam, kde to považuje za nejbezpečnější - pod křeslo, pod postel, do koupelny, do skříně, do sklepa -, nebo alespoň zavřete okna, pustíte nahlas televizi a budete s ním. Mimochodem, na Nový rok ráno bývá nejlepší procházka, protože nepotkáte ani živáčka. Stojí za to si přivstat.
Snad vám i vašim pejskům tyto rady pomůžou přečkat zimu plnou sněhu, Vánoc a petard jak v tělesném, tak v duševním zdraví!
(Napsala Katka)
Chtěla bych za sebe i všechny učitelky naší Psí školičky BaF popřát vám i všem členům vašich rodin klidné prožití vánočních svátků a pohodový vstup donového roku. Využijte čas volna a oplaťte svému čtyřnohému kamarádovi jeho bezvýhradnou lásku a věrnost tím, že mu věnujete část času, kterou pro vás volné dny připravily. Uvidíte, že bude mít velkou radost a i vás jeho pozotní energie nabije.
Tamara Šamánková