Falcův memoriál waterproof
V Psí školičce BaF mají zvláštní školní rok. Začíná obvykle v dubnu, když oschne bláto, začne rašit tráva a stromy začínají vystrkovat první lístky. Do školy se chodí i celé léto a s podzimem se snaha učitelek žáky něco naučit ještě stupňuje. Je to proto, že se blíží konec psího školního roku a s ním i pravidelný školní závod pořádaný v Kovalovicích - Falcův memoriál. Na něm mohou žáci ukázat, co se naučili, a porovnat své dovednosti s ostatními.
Ani letos tomu první listopadovou neděli nebylo jinak. Navzdory nepříznivému počasí se na 2. ročníku Falcova memoriálu v sadu sešlo téměř 30 týmů (pes a psovod), nejméně stejný počet „doprovodu" a zhruba desítka pořadatelů a rozhodčích.
Pole závodníků bylo velice pestré. Silně zastoupena byla skupina jorkšírů i dalších malých teriérů, větší psy zastupovalo několik labradorů, zlatých retrívrů a německých ovčáků, ale i rhodézští ridgebackové a velký švýcarský salašnický pes. K vidění byl i azavak, šiba inu, americký kokršpaněl, greyhound, bígl, bišonek a kříženci různých barev a velikostí. Také psovodi tvořili pěkný vzorek populace, od školáků po „středněvěké", ženy převažovaly, ale i muži se našli. Někteří jsou žáky školičky v Kovalovicích, další chodí do Soběšic a přijeli i týmy z Jihlavy. Zúčastnily se také dva hostující týmy.
Závodilo se v pěti disciplínách. Při disciplíně „Poslušnost" měli závodníci ukázat, jak zvládli základní povely, chůzi na vodítku a odložení. Disciplína „Obratnost" prověřovala schopnost psa překonávat různé překážky, jako kladinu, tunel, skokovky i kruh. Pak přišla řada na psovoda - v disciplíně „Znalosti" musel prokázat, že ví, jak se pes v horku ochlazuje, zná nějaké „psí" filmy nebo ví, k jakému účelu se původně používal jorkšírský teriér. V disciplíně „Šikovnost" se předváděly různé triky - otočky, slalom mezi nohama, podávání pacek, válení sudů. Na závěr byla disciplína, kterou se závodníci dozvěděli teprve týden před startem - lapání pamlsků. Pes měl chytit pět pamlsků, které mu psovod hodí na určitou vzdálenost. K dispozici byly piškoty nebo mohl psovod použít pamlsky vlastní.
Zatímco závodní týmy postupovaly jednotlivými stanovišti, doprovod a čekající závodníci si mohli prohlédnout stánek s obojky, vodítky, pamlskovníky a náhubky (A.Z. vodítka a obojky) nebo získat informace o organizaci Chrti v nouzi, která se Psí školičkou spolupracuje už několik let. Přijelo také auto, které obsahovalo krásné na míru pletené svetříky pro pejsky (Čtyřnohá móda RK). V nevlídném počasí přišly vhod grilované klobásky, teplý čaj nebo káva.
Když si všechny týmy odbyly svá vystoupení, byl čas ke sčítání výsledků a vyplňování diplomů. Tuto časovou prodlevu vyplnili členky Kynologického klubu BaF, které předvedly ukázky tréninku agility, sportovní kynologie a obedience.
Tou dobou déšť značně zesílil, takže bylo zapotřebí vše zrychlit. Místo závěrečných projevů a rozsáhlých gratulací jsme rychle vyhlásili celkového vítěze závodu, vítěze jednotlivých disciplín a nejsympatičtější tým (hlasování diváků) a všichni se svými cenami spěchali do auta a domů do tepla.
Nestihli jsme ani focení s cenami, ani vzájemné pochlubení se tím, co kdo vyhrál. Ale doufám, že se doma všichni radovali, protože sponzoři k nám byli letos velmi štědří. Na cenách pro závodníky se podíleli Bioveta a.s., PLATINUM NATURAL s.r.o., HENRY SCHEIN s.r.o. (Calibra) a HELP reality s.r.o.
Nechci tady vypisovat jednotlivé vítězné týmy. V počasí, které nám letos nepřálo, byli vítězové všichni, kdo přijeli - závodit, fandit, prodávat, fotit, organizovat i pomáhat. A přes to, jak jsme všichni zmokli, se mi zdálo, že přátelská atmosféra a nadšení vydrželo až do konce. Za to vám všem děkuji a těším se na příští, třetí ročník.
Na závěr jsem požádala rozhodčí o zhodnocení jednotlivých disciplín.
Poslušnost - Kristýna
Všichni závodníci měli krásně povel „sedni" a sedni v dlouhodobém odložení. Chůze na vodítku je ještě problematická, u poloviny závodníků bylo vidět, že trénink není tak intenzivní, jak by měl být. Hodně jsme bojovali také s povelem „lehni", především s tím, aby pejsek zůstal ležet, i když se páníček napřímí. Ale většina pejsků měla pěknou pozornost, přestože mnozí byli na takové akci a mezi tolika psy a lidmi poprvé. Takže příště to bude určitě lepší.
Obratnost - Katka
Závodníci byli velice šikovní. Někteří by mohli rovnou začít běhat agility, ale i ti, kterým to nešlo tak dobře, se s překážkami poprali a všechno nakonec zvládli. A to dokonce i pejsci, kteří některé překážky zatím nedělají, protože ti měli k dispozici alternativy (deska na pneumatikách místo kladiny, drátěný tunel místo pevného, pneumatika na zemi místo kruhu).
Znalosti - Hanka
Moje disciplína znalostí byla o schopnostech páníčků, a ačkoliv byly otázky jen tři, řekla bych, že byla snad časově nejnáročnější, alespoň pro některé závodníky. Překvapilo mě, jak dlouho většinou závodníci museli přemýšlet nad poměrně jednoduchými otázkami, ale je pravda, že někteří byli závodem tak rozjetí, že ze sebe chrlili jednu odpověď za druhou. Samozřejmě svou roli hrála občas i nervozita. Do příštího závodu doporučuji samostudium, a protože všechny otázky byly o pejscích, snad je to i bude bavit.
Triky - Tamara
Triky jsou důležitou součástí komunikace mezi psem a jeho člověkem. Umožňují jednoduše psa odměnit za něco, co určitě umí, bavit se společně ve dvojici a posilovat vzájemný vztah. Je jich obrovské množství a dají se vybrat různé podle povahy, velikosti a schopností každého psa individuálně.
Mezi závodníky byly velké rozdíly - někteří ty požadované tři triky udělali jen s obtížemi, u jiných bylo vidět, že nevědí, co si vybrat, když toho jejich pejsek umí tolik. U všech jsem ocenila snahu, ale přála bych si, aby si všichni našli každý den pár minut na to, aby si vyzkoušeli, co všechno se jejich pes může naučit.
Lapač pamlsků - Helena
Disciplína „Lapač pamlsků" byla směsí náhody, schopnosti pejska chytat něco v letu (někteří pejsci pro to prostě nemají vlohy) a umění pánečka správně házet. Někteří byli v této disciplíně přeborníky. U jiných se psovod domníval, že to pes neumí, a byl velmi překvapen. Líto mi bylo těch, kteří by chytili, jen kdyby pánečci lépe házeli. Takže do příště - potrénovat mušku! Ale po zhlédnutí fotek si myslím, že závodníci v mé disciplíně byli nejfotogeničtější a také se zde ukázal um fotografa.
http://labbetty.rajce.idnes.cz/FALCUV_MEMORIAL_3_11_13_KOVALOVICE/
http://zwire01.rajce.idnes.cz/falc_3.11
http://bs-8.rajce.idnes.cz/Falcuv_memorial_2._rocnik/
http://zenopsycha.rajce.idnes.cz/Falcuv_memorial_v_Kovalovicich_2013/